HONDA CBF1000F 2010 Touring Screen - Dark Smoke
Prices incl. VAT, not incl. shipping.
While stocks last!
Availability
In stock
in 2-4 weeks
  • Article number: 5252F
  • Motorcycle: HONDA CBF1000F
  • Color: Dark Smoke
Product safety information:
Manufacturer/EU responsible person
Product description:
Touring screens, developed by Puig in Barcelona, are designed with the objective to aerodynamically protect the rider without affecting his/her field vision. In addition, these screens fit perfectly with the adventure style and aesthetics of the trail models thanks to their wide range of colors and different sizes.  These Touring screens are manufactured using the most advanced technologies, using 4mm thick acrylic material, with UV protection and with a 2mm rounded edge. This finish gives it a more elegant touch and offers greater security, fulfilling with the regulations of the German TÜV. The assembly of this screen follows a process that can be done without having to ask for a mechanic thanks to its simple and intuitive adaptation. The package also includes the aerodynamic studies that have emerged from comparing the Puig screen with the original in a virtual wind tunnel. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Dimensions (Height x Width): 470 x 340 mm
100 mm. higher than the original
Thickness: 3 mm
  • Weight: 0.70kg
  • Height: 10.00mm
  • Width: 55.00mm
  • Depth: 51.00mm